در این مطلب می‌خواهیم با کاربردهای دوربین مدار بسته در IOT (اینترنت اشیاء) بیشتر آشنا شویم. تا حالا به این نکته توجه کرده‌اید که کاربرد دوربین مدار بسته در IOT (اینترنت اشیاء) چیست؟ قبل از هر چیزی لازم است که با مفهوم IOT یا ” اینترنت اشیاء ” بیشتر آشنا شویم. تعاریف زیادی از IOT توسط انجمن‌های مختلف تحقیقاتی و بر اساس نوع نگرش آن‌ها به نقاط ضعف و قوت این حوزه بیان شده‌ است. در ابتدا چند تعریف از IOT برای شما توضیح داده می‌شود و بعد از آن کاربرد دوربین مدار بسته در IOT را برای شما توضیح می‌دهیم.

تعریف IOT (اینترنت اشیاء)

 • به طور کلی اینترنت اشیاء یا (Internet of Things)، به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان اشاره دارد که به اینترنت متصل شده و داده‌ها را جمع آوری و برای هدفی مشخص به اشتراک می‌گذارند.
 • اینترنت اشیاء سطح بالایی از هوشمندی دیجیتال را برای دستگاه‌‌های پیرامون ما فراهم می‏‌کند و آن‌ها را قادر می‎‏سازد تا بدون دخالت انسان با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به این ترتیب دنیای دیجیتال و دنیای فیزیکی ادغام می‏‌شوند.
 • اینترنت اشیاءبه زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه‌ها با شبکه‌ای است که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر و یا با کاربرانشان تعامل ایجاد نمایند. این مفهوم می‌تواند به سادگی ارتباط یک گوشی هوشمند با تلویزیون در یک خانه هوشمند باشد یا به پیچیدگی نظارت بر زیرساخت‌ها و ترافیک شهری و یا ارتباط داشتن دوربین‌های مدار بسته با یکدیگر.

کاربردها و آینده‏‌ی اینترنت اشیاء

برخی از کاربردهای شناخته شده‏‌ی اینترنت اشیاء عبارتند از

 • دوربین‌های مدار بسته
 • نظارت بر محیط زیست
 • مدیریت زیرساخت‌‏های شهری و حمل و نقل
 • مدیریت هوشمند انرژی
 • شبکه هوشمند توزیع برق
 • پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی
 • خانه‌‏های هوشمند
 • کشاورزی و باغداری هوشمند و …

اینترنت اشیاء، این موج جدید ارتباطی که انقلابی فراتر از لپ تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند است، در آینده‌‏ای نه چدان دور تبدیل به یک پیش‏‌نیاز و الزام برای زندگی انسان‏‌ها خصوصاً زندگی شهری تبدیل خواهد شد و اساسا یک زندگی همواره متصل را فراهم خواهد نمود. گزارش‌هایی که در این مورد وجود دارد نشان می‌دهد که تعداد دستگاه‏‌های متصل به شبکه جهانی اینترنت در سال 2020 به 20.6 میلیارد دستگاه و در سال 2025 به 1 تریلیون خواهد رسید، روندی بسیار رو به رشد و در حال توسعه و همین رقم‌ها نشان دهنده اهمیت IOT می‌باشد.

کاربرد دوربین مدار بسته در IOT

کاربرد دوربین مدار بسته در IOT

روش پیاده‌سازی اینترنت اشیاء

صحبت از اینترنت اشیاء بسیار است و با توجه به هدف این مطلب و مقدماتی که درباره مفهوم IOT ارائه شد، وقت آن است که به موضوع اصلی خود بپردازیم یعنی دوربین‌های مدار بسته چه کاربرد و نقشی در اینترنت اشیاء می‌‏توانند ایفا کنند؟ در واقع ما می‌خواهیم  کاربرد دوربین مدار بسته در IOT را بررسی کنیم. قبل از پاسخ به این سوال، لازم است اجزای اصلی در پیاده‌‏سازی اینترنت اشیاء در دوربین مدار بسته را توضیح دهیم. به طور کلی برای پیاده سازی اینترنت اشیاء نیاز به وجود 3 عنصر داریم :

 • تعیین مناسب‌ترین دستگاه جهت بهره برداری به عنوان سنسور

اولین گام در روش  کار IOT جمع آوری اطلاعات در “نقطه فعالیت” است. این عمل می‌‏تواند توسط هر گونه دستگاه مجهز به انواع سنسور که قابلیت درک محیط و دریافت اطلاعات از محیط را داشته باشد محقق گردد. سنسورهای مورد استفاده می تواند بیومتریک، بیولوژیک، محیطی، بصری یا شنوایی باشند. برای این که بتوان به یک دستگاه عنوان IOT  را اطلاق کرد، دستگاه مورد نظر باید دارای برنامه‌های ارتباطی باشد و بتواند بطور مستقیم یا غیر مستقیم به اینترنت متصل شود. دوربین‌های مدار بسته نیز از دستگاه‌هایی هستند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم می‌توان آن‌ها را به اینترنت وصل کرد.

 • ایجاد ارتباط و اتصالات

دستگاه‏‌های IOT نیاز به یک وسیله انتقال اطلاعات دارند که امکان اتصال دستگاه به یک سرویس مبتنی بر Cloud را برای پردازش‏‌های بعدی فراهم کنند، اتصال در شبکه IOT اغلب به صورت بی سیم است و برای این اتصال از فناوری‌های متعددی از قبیل Wi- Fi ،ZigBee ،GPRS ،3G و Bluetooth  استفاده می‏‌شود. دوربین‌های مدار بسته‌ای که بی سیم هستند به راحتی می‌توانند این سیستم را داشته باشند.

 • پیاده‏‌سازی نرم افزار برای پردازش اطلاعات و برقراری ارتباط با کاربر

آخرین مرحله، انتقال اطلاعات مفید به کاربر نهایی و اجرای دستورات خودکار یا دستورات کاربر است. کاربر نهایی ممکن است یک مصرف کننده، یک کاربر تجاری یا صنعتی باشد. همچنین ممکن است گردش کار (machine to machine) باشد، در هر صورت نیاز به یک اپلیکیشن یا نرم افزار کاربردی برای پردازش اطلاعات و اجرای دستورات کاربر و دستورات خودکار وجود دارد.

کاربرد دوربین مدار بسته در IOT

کاربرد دوربین مدار بسته در IOT

کاربرد دوربین مدار بسته در IOT

 1.  دوربین‏‌های مدار بسته هوشمند به عنوان سیستم‌های تصویر برداری و پردازش ویدئو قابلیت سنجش، پردازش و ارتباطات را به صورت توأمان داشته و نقش مهمی را در پیاده سازی راهکارهای IOT بازی می‌کنند. در حقیقت کاربرد دوربین مدار بسته در IOT روزبه روز در حال گسترش می‌باشد و هر روزه با تجاری‏‌سازی ایده‏‌های جدید تکامل می‏‌یابد.
 2.  کاربرد دوربین مدار بسته در IOT این است که دیگر نیازی به ذخیره تصاویر وجود نخواهد داشت و پس از تشخیص هوشمند جرم، تخلف یا سرقت می‌توان فیلم را به طور مستقیم با پلیس مخابره کرد. بنابراین می‌توان دوربین مدار بسته را بلافاصله مورد استفاده قرار داد و نیازی به جمع آوری و انباشت اطلاعات وجود نخواهد داشت.
 3.  یکی دیگر از مزیت‌های دوربین مدار بسته در IOT این است که مجرمان اغلب در هنگام ارتکاب جرم به تجهیزات دوربین مدار بسته آسیب می‌رسانند یا آنها را از بین می‌برند، با استفاده از دستگاه های مبتنی بر IOT و cloud این مورد تضمین می‌شود که شواهد و مستندات خارج از دسترس سارقین و مجرمان خواهد بود