طبیعتا تا به حال تیم تحقیق و توسعه شرکت های مختلف تجهیزات نظارت تصویری تحقیقات مختلفی بر روی تاثیر دما بر روی سیستم های مداربسته داشته اند. طبق تحقیقات انجام شده تغییر دما در بازه کاری آن تاثیری بر روی حسگر تصویر ندارد. بازه دما کاری یک بازه دمایی برای کارکرد نرمال دوربین مداربسته است که بر روی مشخصات آن درج شده است.

یکی از مهمترین تاثیراتی که افزایش دما بر روی دوربین مداربسته می گذارد افزایش مقاومت کابلهای دوربین مداربسته با افزایش دما می باشد. با افزایش دما مقاومت الکتریکی کابل دوربین مداربسته افزایش یافته و به دنبال آن می تواند باعث تضعیف سیگنال و پایین آمدن کیفیت تصویر شود.

از عوامل دیگر تاثیر دما می توان به لنز دوربین های مداربسته اشاره کرد. لنزهای با کیفیت پایین به شدت تحت تاثیر دمای محیط محل نصب می باشند و باید در فواصل زمانی مشخص تنظیم شوند. از جمله تاثیرات دما بر روی لنز های دوربین مداربسته می توان به منبسط و منقبض شدن لنزها و تغییر جرمی آنها اشاره کرد.

دوربین مداربسته و تجهیزات آن باید در بازه دمایی مشخصی که بر روی مشخصات آنها درج شده است استفاده شوند و در صورت افزایش دما بیشتر از حد مجاز تعیین شده طول عمر آنها کاهش پیدا کرده و ممکن است دچار اختلال در عملکرد آنها شود.

دوربین مداربسته مخصوص شرایط آب و هوایی سخت

در مناطق با شرایط آب و هوایی خیلی سخت باید از دوربین های مداربسته مخصوص شرایط خاص که قابلیت تحمل دمای خیلی بالا یا پایین را دارند باید استفاده کرد و استفاده از دوربین های معمولی برای این مکانها به هیچ وجه مناسب نمی باشد.

این دوربین های مداربسته توسط شرکت های معتبر برای محیط های کاری خاص که گرمای محیط خیلی بالاست طراحی و تولید می شوند.