Tamper Detection به معنی قابلیت تشخیص دستکاری یکی از قابلیت های مهم دوربین مداربسته IP می باشد که پس از فعال سازی این قابلیت در تنظیمات ، هنگامی که فردی قصد دستکاری دوربین را داشته باشد به شما هشدار می دهد.

هنگامی که دستکاری تشخیص داده شود ، مانند وقتی که کسی سعی در دست زدن به دوربین مداربسته دارد یا می خواهد دید آن را کور نماید ، هشداری برای شما ارسال می شود و شما می توانید با ورود به سیستم مدیریت دوربین خود رویداد مورد نظر را بررسی نمایید.

قابلیت تشخیص دستکاری چگونه عمل می نماید ؟

قابلیت تشخیص دستکاری به دوربین مداربسته این امکان را می دهد که هنگامی که ضبط تصاویر تحت تاثیر عوامل خارجی مانند ضربه ، مسدود کردن یا تماس با مشکل مواجه شد به شما هشدار دهد.

این قابلیت به ویژه برای مکان هایی که دوربین مداربسته می تواند مورد حمله فیزیکی قرار گیرد یا دید آن مسدود شود بسیار مفید می باشد. سیستم به صورت خودکار پیغام هشداری را برای شما ارسال می کند و سعی در تماس با شما دارد حتی اگر شما در مکان مورد نظر برای نظارت بر رویداد حاضر نباشید.

قابلیت تشخیص دستکاری (Tamper Detection) می تواند در موارد زیر به شما اطلاع رسانی نماید :

 • هنگامی که ضربه ای به صورت فیزکی به دوربین وارد شود یا از جای خود تکان داده شود.
 • کسی سعی در قطع کردن برق دوربین را داشته باشد.
 • برای جلوگیری از ضبط تصاویر با اسپری رنگی به سمت لنز پاشیده شود.
 • اگز چیزی برای پوشش دید دوربین و جلوگیری از نمایش تصویر جلوی آن قرار داده شود.
 • فوکوس دوربین به هر دلیلی با مشکل مواجه شود و تصاویر تار شوند.

قابلیت Tamper Detection

هشدارهای قابلیت تشخیص دستکاری

همچنین می توان مدت زمانی را برای ارسال هشدار از زمان بروز رویداد توسط Tamper Detection مشخص نمود که از هشدارهای اشتباه جلوگیری شود.

به عنوان مثال هنگامی که یک برگ برای چند ثانیه دید دوربین را با اشکال مواجه کرد و بعد از چند ثانیه مشکل برطرف شد هشداری برای کاربر ارسال نمی شود ، اما اگر با اسپری رنگ دید دوربین برای بیشتر از زمان تعیین شده پوشش داده شده ، سیستم پیام هشدار را برای کاربر ارسال می کند.

به خاطر داشته باشید که هشدارهایی که توسط قابلیت تشخیص دستکاری دوربین برای شما ارسال می شود همیشه مربوط به خرابکاری های عمدی یا مجرمانه نمی باشد.

ممکن است یک شاخه درخت در هنگام وزش باد بر روی دوربین افتاده باشد یا در اثر وزش باد چیزی بر روی دوربین افتاده باشد و دید آن را مختل کرده باشد یا تابش نور شدید به صورت ناگهانی به سمت لنز تصویر را برای ارسال هشدار تاریک نماید. اما در این موارد هم ارسال هشدار می تواند شما را از موضوع آگاه سازد تا اقدامات لازم را برای تعمیرات انجام دهید.

چگونه قابلیت تشخیص دستکاری می تواند به شما کمک کند ؟

اگر شما قادر به نظارت ۲۴ ساعته بر روی سیستم نظارت تصویری نباشید ، قابلیت تشخیص دستکاری می تواند هنگامی که رویدادی رخ دهد برای شما هشدار ارسال نماید.

شما می توانید با مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از راه دور ، موقعیت به وجود آمده را بررسی نمایید. برای اینکار می توانید از تلفن همراه هوشمند ، تبلت یا کامپیوتر خود استفاده نمایید.

استفاده از این قابلیت در صنایع و مکانهای مختلف

استفاده از این قابلیت در صنایع و مکانهای مختلف بسیار مفید است ، این قابلیت به عنوان مثال برای موارد زیر می تواند استفاده شود :

 • به سرعت ماموران امنیتی به دوربین مداربسته آسیب دیده در مناطق با نرخ جرم و جنایت بالا فرستاده شوند، که در این مکان ها احتمال مسدود کردن دید دوربین به صورت عمدی بسیار بالا می باشد.
 • آگاه کردن ماموران امنیتی مدرسه هنگامی که توپ بسکتبال ، فوتبال یا موارد دیگر به دوربین مداربسته در فضای باز مشرف ، در زنگ تفریح برخورد می کند.
 • اگر شاخه درختان یا موارد دیگر دید دوربین را در طوفان از بین برده باشند می توانید از این موضوع آگاه شوید و اقدامات لازم را انجام دهید.

تنظیمات قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

هنگامی که در حال تنظیم قابلیت تشخیص خرابکاری دوربین مداربسته IP خود می باشید باید در نظر داشته باشید که چگونه تنظیمات هشدار سیستم خود را انجام دهید که پاسخگوی نیازهای نظارتی شما باشد :

 • آیا شما می خواهید هشدارها را برای قابلیت تشخیص حرکت (Motion Detection) و تشخیص خرابکاری (Tamper Detection) دریافت کنید؟ این دو قابلیت تجزیه و تحلیل ویدئویی ، تصاویر را برای عملیات های مختلف جستجو می نمایند و با هم تفاوت دارند.
 • آیا می خواهید هشدار برای چند نفر ارسال شود تا مطمئن شوید که کسی از رویداد مورد نظر آگاه می شود و به بررسی رویداد مورد نظر می پردازد ؟
 • حتی اگر شما یک نگهبان امنیتی برای نظارت بر تصاویر دوربین مداربسته داشته باشید ، آیا باز می خواهید که پیغام هشدار هم در مواقع بروز رویدادها ارسال شود ؟ برای زمان هایی که ممکن است نگهبان اتاق مانیتورینگ را برای مدتی ترک نماید. ( برای مثال : سر زدن به قسمت های مختلف ساختمان ، باز کردن درب ورودی یا برای بررسی یک مشکل امنیتی در نقطه ای دیگر از ساختمان)

این قابلیت در بسیاری از محصولات نظارتی تولید کنندگان معتبر دوربین مداربسته موجود می باشد و شما باید بعد از نصب سیستم نظارت تصویری خود آن را با توجه به نیاز و کاربری خود تنظیم نمایید.